mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Зошто велосипедот е добро превозно средство за пристојно растојание?

Возењето велосипед во близина помала од 2 метри од друг велосипедист отсекогаш претставувало опасност. Сега, кога од нас се бара да ја одржуваме нашата оддалеченост за да го забавиме ширењето на коронавирусот, велосипедите станаа идеален начин на транспорт.

Но најважно е да останете дома. Тоа е најважниот совет што треба да го послушате. Ако, сепак, мора да излезете, нема подобар избор од велосипедот, велат експертите.

Така никој нема да ви влезе во просторот од два метри, вели биометричарот Герд Антес, математичар кој се занимава со начинот на ширење на заразата. Секако, се штитите и себеси и другите.

– Можам само да кажам – седнете на велосипед – вели Антес, кој возењето велосипед го смета за 100 отсто мобилна изолација.

Дополнителна корист е тоа што ќе го допирате само вашиот велосипед, а не копчињата, шипките и седиштата во автобусите што претходно ги допреле други луѓе.
Постои високо ниво на заштита и за себе и за другите затоа што природно мора да одржувате растојание додека возите – вели Антес, директор на центар во Универзитетската болница „Фрајбург“ во Германија.

Уште повеќе, ако возите велосипед, вие ќе придонесете за намалување на бројот на луѓето што користат јавен превоз, што и понатаму е најголемиот јавен масовен собир каде што ризикот од зараза е особено голем.
Текстот е превземен од fakulteti.mk

Check Also

Од подобар сон до подобар љубовен живот: Најголемите придобивки од возењето велосипед

Хрватскиот портал http://www.npkrka.hr/ неодамна објави 10-на точки кои ги нагласуваат предностите на оние кои возат точак пред …