mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Започна имплементацијата на проектот: Зајакнати капацитети на локалните грасрут лидери за брз развој на туризмот

Проектот „Зајакнати капацитети на локалните грасрут лидери за брз развој на туризмот“ кој го спроведува Велес Бајкинг – Велес во партнерство со Центарот за економски анализи од Скопје има за цел зајакнување на капацитетите на локалната организација – Велес Бајкинг за одржлив развој преку know how системот за пренесување на знаења и искуство.

Овој проект е поддржан од „Програмата „Национален ресурсен центар за граѓански организации“ која ја спроведува Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) од Гостивар и Медиа Плус од Штип.“

Преку планираните активности со партнерите на проектот, ќе има мултипликативно дејство врз членовите на здружението во поглед на зголемување на капацитетите за спроведување и водење на големи проекти, финансиско управување и за прв пат креирање на стратешки документ кој ќе биде основа за постапување на идентификуваните цели и стратегии за подобра рекреација на спортисти, заштита на животна средина и развој на туризмот.

Со проектот се очекува да се постигнат следните резултати:

Р1: Идентификувани потребите и степенот на институционален развој на локалната организација преку самоевалуација на членовите.
Р2: Подобрени капацитети на членовите на локалната организација за стратешко и финансиско планирање и проектно планирање и управување со проекти преку одржани 3 работилници и 2 дводневни обуки.
Р3. Подготовен стратешки документ и зголемена свест за потребата од интерни стратешки документи за ефикасно и одржливо работење на организацијата.

Времетраењето на проектот е 6 месеци од 14.06.2019 – 13.12.2019.

     

Check Also

3-јуни, Светски ден на велосипедот

Светскиот денна велосипедизмот (World Bicycle Day) е прогласен во април 2018 година. Генералното собрание на …