mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Патуваме низ Македонија: Во потрага по непознати патеки- Свети Николе и околината по off road

Околината на Свети Николе ни поклони одлични места за планински велосипедизам

При договорот каде да возиме имаше три опции: Првата и втората беа слични – да се вози до Црн Врв од неколку правци, додека третата опција беше онака натурена и … веднаш прифатена. Свети Николе бил порано на агендата на возење но од с.Иванковци и назад, што секако е премалку да се долови комплетно овој крај. Целта беше да се тргне од градот Св.Николе, да се стаса до Метеоролошката станица Ѓуриште на 891мнв, и назад со минимално возење по асфалт.

       

И да, гледано од крајот на турата, целта е постигната. Дури и до самиот град стигнавме по off road патека.

По утринското кафе во центарот на Свети Николе, тргнавме некаде кај 09:30 часот.  За кратко влеговме во убава борова шума од каде произлегоа најголемиот дел на фотографиите. Едноставно, преубаво и за возење и за фотографирање.

Час возење стигнуваме до првото село, с.Црнилиште. Полниме вода и назад кон север, кон с.Кнежје. Патот е позитивно изненадувачки добар, очигледно дека селата помеѓу себе се поврзани и на овој начин и тоа многу подобро, пред се овие патишта се користат од механизации за обработка на земјоделска површина и се добро сочувани.

        

По Кнежје, стигнуваме до с.Горобинци и од таму преку земјени патишта до с.Трстеник ( иако тамошните жители тврдеа дека нема друг пат освен асфалтниот, сепак Garmin водичот не згреши). Трстеник само на поминување, а пауза правиме во манастирот „Св.Преображение Пресвета Богородица“ или кратко манастир Ѓуриште како што е општо познат по околните жители. Преубава глетка на надворешниот и внатрешниот дел на манастирот, преубави свежо нацртани фрески од големи мајстори на овој занает. Секој кој има барем малку прилика, без двоумење треба да  го посети ова место.

По 4 часовно возење стигнуваме до метеоролошката станица Ѓуриште, пауза од 30-на минути ( неизбежно искачување на куполата од каде се гледа цел регион од Велешко, Св.Николско, Штип, Осоговски планини на исток, Солунска глава на запад…). По ова следи најинтересниот дел – спуштање од 891мнв до 200мнв и тоа по урнебесни земјени патеки се до конечната цел – Св.Николе.

Крајниот план за ручек во ресторан „Мечкуевска куќа-Пуже“ сепак, не го остваривме поради тоа што ресторанот беше преполн, па моравме да се задоволиме со некој од останатите локални кафеани..

          

Велес Бајкинг- Велес……

 

https://www.instagram.com/biketouringmacedonia2019/

Check Also

Патуваме низ Македонија: Магичната Лешница на Шар Планина

Долго планираната велосипедска тура низ Шара конечено се реализира. Ја извртевеме Лешница од сите страни, …