mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

во Хрватска започна проект за бесплатен превоз на велосипеди со воз

На железничката станица во Вараждин, претседателот на Туристичкиот одбор Наталија Мартинчевиќ и директорот на туристичката табла Миран Бојаниќ Морандини неодамна претставиле уникатен проект – бесплатен превоз на велосипеди со воз.

– Вараждинската жупанија, во соработка со ПП Патнички транспорт, за своите граѓани, е прва во Хрватска што започна проект за бесплатен превоз на велосипеди со воз . Со купување билет за патници, граѓаните исто така имаат право на бесплатен превоз на своите велосипеди – изјавила  Наталија Мартинчевиќ.

Со комбинирање на превоз со велосипед и воз, туристите кои го посетуваат округот Вараждин, како и локалното население добиваат пошироки опции за патувања, што резултира во подобра и позначајна понуда. Подобрата пристапност до убавините на Вараждинската област, како и практичноста во извршувањето на дневните задачи, резултира во зголемување на квалитетот на животот, посилен развој на нова туристичка понуда, како и подобра одржливост на транспортниот систем.

– Вараждин во моментов е последната точка на една од најубавите и најдолгите велосипедски патеки од изворот до устието на Драва. Повеќе од 200 000 велосипеди минуваат низ оваа рута и голем дел од нив користат интегриран превоз, што овозможува многу поширок радиус на патување. Ова е важна вест и за туристите и за локалното население. – изјавил Миран Бојаниќ Морадини, директор на туристичкиот одбор на округот Вараждин.

Ова е една од многуте мерки што ги спроведува округот Вараждин со цел да се постигне одржливост во сообраќајот. Некои од целите се да се зголеми уделот во транспорт на велосипеди и да се зголеми уделот во железничкиот патнички превоз. Ова отвора нови можности за одржливо патување за тамошните граѓани и туристи, што во голема мерка придонесува за намалување на загадувањето, но и за безбедноста во сообраќајот.

– Во двете години од нашиот мандат, преку проекти обезбедивме повеќе од 1.700.000,00 HRK за развој на циклотуризмот и велосипедските патеки во округот Вараждин, која е само една од трите жупании во Хрватска што воведува квалитетен стандард на велосипедистите – истакна Наталија Мартинчевиќ, претседател на Туристичкиот одбор на округот Вараждин.

Во Меѓувреме, во Македонија Железничкиот транспорт е пред колапс, превозот  за последните две годиние паднат за 2,5 пати. Што се однесува до односот помеѓу велосипедистите и превозот со воз на велосипедите, за жал, оваа групација на граѓани е на црната листа на железницата. Превозот на велосипеди во Македонија е ЗАБРАНЕТ!!!!

#ВелесБајкинг

Check Also

Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Во елитната категорија Данецот Simon Andreassen направиголемо изненадување и победи на првата трка која беше организирана …