mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Во Белгија сите кои одат на работа со велосипед добиваат додаток на плата

Од рубриката некаде во светот, издвојуваме!!!

Во Белгија работниците кои одат на работа со велосипед добиваат „додаток“ на плата, а дополнително Државата им го одбива пресметаниот данок…

Нешто повеќе од 400.000 жители на Белгија добиваат „велосипедски додаток“ поради фактот што одат на работа со велосипед. Од донесувањето на овој закон со сега се исплатени преку 1.000.000 евра.

Оваа финансиска помош работниците ја примаат како додаток со платата, а државата на фабриките им одбива од данокот. По истиот тој принцип, секој корисник може и да приложи сметки за сервис или фактура за купување на нов велосипед и повторно за тоа ќе им биде одбиен данокот.

Од оваа мерка, не само што повеќе работници одат на работа со велосипед, туку и општо е зголемен процентот на севкпно возење на велосипед. Така, пред пет години просечно едно лице возел 944км, додека сега тој просек изнесува 1045км

По просечна пресметка, ако работникот живее на 15км далеку од фабриката, може да добие “додаток“ на плата од вкупно 1286 евра на годишно ниво.

Тоа е од рубриката „ некаде во светот“.. кај нас во меѓувреме, се градат нови патишта без никакви планови за велосипедски патеки…

Check Also

Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Во елитната категорија Данецот Simon Andreassen направиголемо изненадување и победи на првата трка која беше организирана …