велосипедите на Tour de France 2017

велосипедите на Tour de France 2017

Да ги погледнеме моќните машини кои се возат на Tour de France 2017…..Specialized, Trek, Giant, Canyon, Colnago и многу повеќе.

Сите 18 тимови од  World Tour teams се автоматски поканети, и секако, неколку со wildcards: Cofidis, Direct Energie, Fortuneo – Vital Concept – сите од Франција   и  – Groupe Gobert од Белгија.

AG2R La Mondiale

AdTech Ad
Bike sponsor: Factor Bikes
Drivetrain: Shimano
Wheels: Mavic

Британскиот бренд за велосипеди од 2007 година е со радикален концепт велосипед кој доведе до изненадувачки скапи велосипеди и до 25.000 фунти. Компанијата сега нуди голем број на модели, вклучувајќи го и факторот О2 кој има рамка тешка само 740 грама. Другите големи вести за тимот се префрлување од SRAM на Shimano и тие исто така ги користат новите SRM карбонски влакна.

 

Astana

Bike sponsor: Argon 18
Drivetrain: Shimano and FSA
Wheels: Vision

Астана оваа година ќе се натпреварува со велосипеди од канадскиот бренд Argon 18.

 

Bahrain–Merida

AdTech Ad
Bike sponsor: Merida
Drivetrain: Shimano
Wheels: Fulcrum

Мерида се префрли од тимот на Лампре во новиот тим на Бахреин во текот на зимата, и мора да признаеме дека велосипедите изгледаат прилично добро, секако подобро од старите велосипеди на Лампре.

Од Мерида има и  нов Merida Reacto aero велосипед , па затоа очекувајте да го видите во акција на Тур де Франс во боите на Бахреин-Мерида.

 

BMC Racing Team

Bike sponsor: BMC
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano

BMC неодамна ја претстави новата верзија на својот долготраен тимски велосипед, кој е полесен, поцврст и поудобен од претходната верзија. Достапно е и со диск-сопирачки за прв пат, иако не се очекува да гледаме дискови на Турнејата

Bora–Hansgrohe

Bike sponsor: Specialized
Drivetrain: Shimano
Wheels: Roval


На Петар Саган, велосипедот… ништо повеќе …

Cannondale–Drapac

Bike sponsor: Cannondale
Drivetrain: Shimano
Wheels: Mavic


Тимот на Cannondale ќе го има новиот SuperSix Evo Disc со дискови, што е новина во Tour D France. На сликата е велосипедот со редовната рачна сопирачка SuperSix Evo која е сеуште главниот избор.

 

Cofidis
​ • Bike sponsor: Orbea
• Drivetrain: FSA/Shimano
• Wheels: Vision

Cofidis вози Orbea Orca, име на моделот што е во опсег за многу години, иако дизајнот е ажуриран од време на време. Баскискиот бренд имаше Orca Aero 18 одобрен од страна на UCI пред неколку месеци, така што може да биде верзијата што ја гледаме на Tour de France. Cofidis е еден од тимовите што ќе го користат новиот K-Force WE електронски полу-безжичен 11-брзински сет кога е подготвен.

 

Dimension Data

• Bike sponsor: Cervelo
• Drivetrain: Shimano/Rotor
• Wheels: Enve

Dimension Data се спонзорирани од канадскиот бренд Cervelo, а неодамна го претстави ажурираниот R5, кој е поцврст, повозбудлив и попријатен. Тие се исто така достапни со диск сопирачки за прв пат. Возачите како Mark Cavendish ќе го фаворизираат аеродинамичниот S5 модел на компанијата за спринт фази.

 

Direct Energie
• Bike sponsor: BH
• Drivetrain: FSA/Shimano
• Wheels: Vision

Direct Energie користи велосипеди од групата BH, G6 Pro. Тимот, исто така, возеше на BH G7 Disc велосипеди во минатото, но не очекуваме да ги видиме оние на Тур. Меѓутоа, можеме да ја видиме новата рабна сопирачка G7 Pro која добила UCI одобрение во април.
Планот е за Direct Energie да користи нов K-Force WE електронска полу-безжичен сет со 11 брзини оваа сезона.

 

FDJ

Bike sponsor: Lapierre
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano


Францускиот моторен бренд Lapierre му нуди на FDJ тимот голем број на велосипеди за избор, Xelius SL на сликата погоре е нивниот тркачки велосипед, изграден да биде цврст и лесен.

 

Fortuneo – Vital Concept
• Bike sponsor: Look
• Drivetrain: SRAM
• Wheels: Corima

Look Fortuneo Vital Concept (1).jpg

Екипата на The Fortuneo – Vital Concept вози 795 Light и 675 Light road bikes. Она што двајцата различни велосипеди имаат заедничко е тоа што стеблото е интегрирано во рамката, седејќи во чекор на врвот на цевката за глава.

 

Team Katusha–Alpecin

Bike sponsor: Canyon
Drivetrain: SRAM
Wheels: Zipp

katusha 2017 canyon bike.jpg
И покрај новиот спонзор, велосипедите и опремата се чини дека пренесуваат од 2016 година за Катјуша. Ова е единствениот тим кој го користи SRAM безжичниот eTap groupset, со AG2R премин кон Shimano eTap groupset. На сликата е омилениот модел на Alexander Kristoff

LottoNL–Jumbo

Bike sponsor: Bianchi
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano

bianchi oltre xr4 - 1.jpg
Новиот Bianchi Oltre XR4, од минатото лето, е  велосипед од трката за екпата на Лото, со опремата и тркалата на Shimano.

 

Lotto–Soudal

Bike sponsor: Ridley
Drivetrain: Campagnolo
Wheels: Campagnolo


Белгиски тим спонзориран од белгиски бренд за велосипеди. Ridley оваа година го ажурира својот врвен тркачки велосипед, новиот Хелиум SLX со ревидиран дизајн на рамка со што ја намалува тежината на 750g додека ја зголемува вкочанетоста во споредба со стариот модел.

 

Movistar

Bike sponsor: Canyon
Drivetrain: Campagnolo
Wheels: Campagnolo

movistar canyon ultimate 2017.jpg
Кањонот повторно снабдува два тима во WorldTour. Шпанската екипа Movistar ги гради своите рамки со електронските групи на Campagnolo EPS и соодветните тркала. Повеќето од тимот го поддржуваат Ultimate CF SLX во текот на aero Aeroad, со оглед на тоа што се сите мрачни планинари, тие се повеќе заинтересирани за тежина и возат на најлесниот можен велосипед.

 

 

Orica–Scott

Bike sponsor: Scott
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano

orica scott.jpg
Scott се зацврсти како спонзор на овој тим, и додека нема нови велосипеди за 2017 година, му дал на тимот убава нова боја.

 

 

Quick-Step Floors

Bike sponsor: Specialized
Drivetrain: Shimano and FSA
Wheels: Roval

quick step team bike.jpg
Quick-Step со Specialized оваа година. Тоа е еден од ретките тимови кои се занимаваат со диск сопирачки, со Tom Boonen возење на Venge ViAS на неколку трки –  можно е да биде првиот победник на трка на Tour De France со дискови.

 

 

Team Sky

Bike sponsor: Pinarello
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano

pinarello dogma f102.jpg
Team Sky ќе се појави со новата Pinarello Dogma F10 оваа сезона. Италијанскиот бренд потврди уште четиригодишен договор со тимот минатата година. Новиот Dogma F10 се гради со подобрена аеродинамика, особено со скулптурираната цевка и со заоблени оски, додека се намалува тежината и се здобива со малку вкочанетост. Има и диск верзија на Pinarello Dogma F10 , но таа верзија ке биде пуштена покасно, најверојатно после Tour de France.

 

Team Sunweb

Bike sponsor: Giant
Drivetrain: Shimano
Wheels: Shimano

giant tcr advanced 2017 - 1.jpg
Тимот ќе ги има редовните TCR Advanced и Propel велосипеди што се возеа во изминатите неколку години. Giant наскоро ќе отпочне да изработува велосипеди со дискови Propel aero, но не се очекува тие да се појават на Тур де Франс.

 

Trek–Segafredo

Bike sponsor: Trek
Drivetrain: Shimano
Wheels: Bontrager

Trek Madone 2017 - 1.jpg

Тимот на Trek-Segafredo има аеродинамичен и удобен велосипед Мадона (кој, патем се вози и по Велешките и Македонските патишта- респект за сопственикот). Се очекува за 2018  да се пушти нов тип- Emonda кој би бил главен адут на  Alberto Contador

 

UAE Abu Dhabi

Bike sponsor: Colnago
Drivetrain: Campagnolo
Wheels: Campagnolo

colnago c60 2017 race bike.jpg

Тимот на UAE  ке вози Colnago C60, V1-R и новиот Concept аеродинамичен велосипед. Исто така, италијанскиот бренд лансира нов VR-2 на 26 јуни, па се очекува да се види овој нов модел во наредниот период. Сите рамки ќе бидат изградени со Campagnolo Super Record EPS групи и соодветни тркала.

 

Wanty – Groupe Gobert

• Bike sponsor: Cube
• Drivetrain: Shimano
• Wheels: Fulcrum

Wanty Cube (1).jpg

Cube е велосипедот кој е во екипата Wanty – Groupe Gobert. Возачите се тркаат на Litening C: 68 SL кој има тврд рамка тежина од нешто над 850g. Fulcrum, кој е под-бренд на Campagnolo, обезбедува цела низа на тркала во различни длабочини за да одговараат на различни терени и услови. Изгледа дека Wanty – Groupe Gobert сè уште се наоѓа на Shimano Dura-Ace 9000/9050, наместо на новата 9100/9150 серија.