mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Велигденска прошетка до напуштеното Степанци

Предпразнична тура до с. Степанци, село кое веќе нема ниту еден жител, впрочем како и многу други села од овој регион.

        

Турата поделена во два дела: асфалтна до болницата за белодробни заболувања Јасеново преку село Извор во должина од 30 км ( 60 во двата правци) и потоа 11км ( 22 во двата правци) по широк off road пат, кој некогаш требаше да биде регионален пат кој ги поврзува Велес и Прилеп. Покрај патот не придружува реката Изворчица, кој пресушува во летниот период. Околината изобилува со стада овци, а важи за еден од нај-еколошки региони во Македонија, поради извонредно чистиот воздух ( најблиската фабрика е Порцеланка на 32 км радиус, која ионака не работи веќе 15-на години). Впрочем податок дека болницата Јасеново е тука, а која е изграденена од Германците за време на IIсветска војна доволно кажува.

На овој регионален пат за Прилеп, некаде на 37-от км, се  ислкучуваме кон десно и продолжуваме по земјен пат, прооден за возило, но со доста оштетувања. И тука, неколку стада овци и нивните  верни чувари.

       

Иако краток, патот до напуштеното село бара многу физички напор, на делови искачувањето е  и преку 35%. Но, кога ке пристигнете, вреди. Посебно глетката во дворот на манастирот св.Ѓорѓија кој според податоците кои ги најдовме таму е изграден 1908 година. Покрај манастирот има и плоча од извесен свештеник Арсенија кој го водел овој манастир се  до 1986 година.

    

Местото има и спомени од Партизанското време, во борбата против Бугарските и Германските окупатори. Спомен плочата кажува дека во 1941 година имало организиран партизански одред

Природата овде дала премногу, но за жал се помалку луѓе доаѓаат . Се надеваме во блиска иднина дека некој-некако, не знаеме како… ќе најде начин местово повторно да заживее. Дотогаш ние ќе го посетуваме, барем еднаш годишно….

Check Also

Патуваме низ Македонија: Магичната Лешница на Шар Планина

Долго планираната велосипедска тура низ Шара конечено се реализира. Ја извртевеме Лешница од сите страни, …