mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Велес Бајкинг го обележа Светскиот ден на велосипедот

Скромно, без никакви големи организирани возења, членовите и пријателите на Велес Бајкинг го обележа 03 јуни, Светскиот ден на велосипедот ( World Bicycle Day).

Согласно правилата за движење на велосипедите во услови на пандемија од вирусот КОВИД-19, направивме мини прошетка низ градот, поттикнувајќи ги граѓаните на Велес барем на неколку мигови да размислат за употребата на велосипедот како превозно средство. Во услови на светска пандемија, велосипедот нуди голема слобода на движење, велосипедистите го имаат минималното растојание кое е условено за нормално движење, и секако тоа е прилагодливо и ефикасно средство за превоз кое во иднина мора да биде дел од транспортните политики на Градските надлежни органи.

Откако поминавме низ главната улица на градот, се упативме кон Велешко езеро, борејќи се со огромниот број на автомобили кои изгледа не се свесни дека некој од нас велосипедистите е нивни близок пријател, роднина, комшија. Не, напротив, бевме поздравени со нивниот револт од сирени, чиниш патот е од нив направен.

За жал, иако декларативно сите се залагаат за масовна употреба на велосипед во било каква употреба, Велес и понатаму останува на дното на број на корисници на велосипеди по број на жители. До сега не видовме ниту една мерка која е во насока на подобрување на условите на велосипедистите, на поддршка на масовни велосипедски настани, на поставување на велосипедски станици. И понатаму ние велосипедистите остануваме на маргините на нормалното живеење, и понатаму „градските фаци“ се потсмеваат на ликовите кои возат велосипед со кацига и велосипедска опрема, и понатаму единствени „нормални“ услови за возење велосипед се некаде во дивината,  онаму каде нема луѓе…. Да се надеваме дека некогаш, во некое друго време, сето ова ќе се смени.

       

Инаку, Генералното собрание на ООН во април 2018 година, го прогласи 3 јуни за Светски ден на велосипедот. Целта е да се посвети внимание на велосипедите во стратегиите за развој и нивно вклучување во меѓународните, регионалните, националните и локалните развојни политики и програми.

#ВелесБајкинг

Check Also

3-јуни, Светски ден на велосипедот

Светскиот денна велосипедизмот (World Bicycle Day) е прогласен во април 2018 година. Генералното собрание на …