mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Патуваме низ Македонија: Убавините на регионот Мокрени,Ораов Дол и Габровник

Овој предел, за жал е малку посетуван иако крие прекрасна убавина, кристално чист воздух, и неопишан мир и хармонија.

            

Турата од Велес како почетна точка е во должина од 90-на км. Навидум долга, посебно во првиот дел кога одите накај Мокрени, но сето тоа се заборава во моментот кога ке ги паркирате велосипедите пред манастирот св.Спас, се до моментот кога ке седнете на дрвените масички, ке се напиете од ладната природна вода. Се исчезнува… се….

Патот до Мокрени е асфалт, додека кон Габровник и Ораов Дол е земјен т.е. off road. Нашата дестинација овој пат беше Мокрени, односно посочениот манастир. Патот од Велес поминува низ неколку Велешки населени места како што се  Стари Град, познатиот мост над реката Бабуна, викенд населбата Оморани. На 28км поминуваме  и покрај рибниот ресторан Оморани каде имавме и две паузи, на одење и на враќање. на релација на 32км пред мостот  десно се врти кон Теово и Богомила, а право кон овој предел  Мокрени-Ораов Дол-Габровник. За жал, некултурата и негрижата се во поголемиот дел од нас. Иако уредно наместена, дрвената табла која ги има показателите за сите правци кои се потребни за овој регион, ја најдовме скршена и фрлена кон реката. Некако најдовме начин да ја вратиме во првобитна положба, ама чисто сме во недоверба до кога ке стои така.

        

Продолжуваме кон Мокрени, тука запира секаква гужва, бука , звуци од автомобили….Звукот на природата е единствен звук. Стада овци- преполно, тоа е знак дека регионот има чистина. Тука се и чуварите на овие стада-кучињата кои не беа баш гостопримливи и на моменти имаве „блиска средба“ која сепак заврши мирољубиво, секој на својата патека. Стигнуваме во Мокрени, селската чешма, малку одмор и , продолжуваме кон манастирот св. Спас на оддалеченост од селото на 2-2,5 км. Кратка ама, тешка дестинација. Угорнините  и кривините се  исцрпувачки. Но, крајот го краси делото. Се се заборава кога ке го здогледате објектот. Во оваа дивина Владиката Повардарски има и свои одаи, некогаш имало иницијатива и за заживување на манастирот. Ќе почекаме да видиме до каде ќе биде оваа иницијатива. Паузата е неминовна, погледот кон антените над Крива Круша и Иванов врв се величествени.

                   

Иницијативата беше да организираме пред Првомајска мини-скара. Дел од тоа како поминавме, може да се  види на сликите. За останатиот дел ќе морате следниот пат да дојдете со нас.

       

Check Also

Патуваме низ Македонија: Македонското ЕЛ ДОРАДО – Плакенска планина и врвот Сталев камен

Човек не знае дали да напише некој убав збор за оваа недопрена убавина, или пак …