mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Патуваме низ Македонија: Со точак низ Поречието е приказна од соништата

Вело ЧЕ низ ПОРЕЧЕ… Така гласеше пораката и слоганот на овогодинешната велосипедска тура која за прв пат се организираше низ овој преубав крај на Македонија. Толку многу убав што едноставно те мрзи да му објаснуваш на тој до тебе…да објаснуваш и да објаснуваш, туку во себе си ги изговараш зборовите „ ако толку те интересира оди и види“…

       

Прво отварање на настанот, повеќе од успешен. Организаторот, велосипедското здружение ВЕЛО ЧЕ се погрижи за сите ситни детали кои всушност и не ни беа потребни. На вакви собири единствено нешто кое ти е потребно е позитивната енергија која за волја на вистината ја има толку многу што нема таква личност без насмевка на лицето ( добро имавме и еден мал проблем кој после решавањето увидовме дека можело да се реши многу брзо и едноставно, ама кога си ги расфрламе работите непотребно така е.. )

Стартот на големата тура некаде во 09:40, половина час и малата беа од кампот во с.Белица – ресторан Чифлик. Оние први 25 км по асфалт можеби беа загревање, ама последните 4-5 и не беа баш интересни. Паузата во Требовље и се понатаму- бајка. Единствено жалам за преубавиот дел кој беше уништен од скорешните пожари, жална глетка на јагленосани борови шуми на кои им треба најмалку 15-нагодини за повторно за озеленат. Ова и не треба да се споменува, но факт е дека злите духови сеуште лебдат низ овие наши простори.

       

За жал не се искачивме на врвот Фојник комплетно да ја доловиме убавината на Козјак, ама и одоздола погледот беше фасцинантен. Едноставно вредеше сето она асфалтно мачење. Козјак преубав, некој спомна кога е граден па одма проверивме – Езерото е правено и направено во 2004 година ( голем минус за сите нас кои не го знаевме овој податок). Како и да е , од наша гледна точка, езерото потполно се вклопува во оваа природна убавина и дава голем набој на мир, тишина и некоја чудна хармонија. И пак ке се навратиме назад, сигурно на врв Фојник било многу поубаво,ама тоа следна година.

Спустот кон Близанско и не сакам да го коментирам, тоа у ствари и не може да се коментира… Како ќе објасниш дека додека возиш ти се тресат рацете од возбуда, а телото ти игра од набој на адреналин. Возиш 30-40 на саат а мислиш дека леташ ( а тек па оние шо стварно летаат надоле) Мостот на Близанско е исто посебна приказна, го вкусуваш езерото на неколклу метри, ама истовремено започнува оној досаден дел – асфалтот, се до Белица. Посебно ако и ветерот ти мава во гради, досадија на квадрат.

Крај на турата, после тоа класика, ручек, пиво, две… се што следува по добра тура. Полека го напуштаме регионот, и уште сега си чекираме за наредна година.. ВЕЛО ЧЕ, Убо сработено,честитки….

       

Check Also

Патуваме низ Македонија: Магичната Лешница на Шар Планина

Долго планираната велосипедска тура низ Шара конечено се реализира. Ја извртевеме Лешница од сите страни, …