mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Презентација на иновациски игри и детски маалски игри во две училишта во Велес

    Во двете основни училишта во Општина Велес беа спродевени две проектни активности наречени „Активности за иновациски игри “ и „Спортување на улица, на маало “

   

  На двата настани беа поканети и учествуваа по 30-на деца од 5-то и 6-то одд (11-12 години). Предводени од Менторите на овие активности, професорите по физичко воспитување Весна Николова и Наташа Коцева, наставници по физичко образование децата имаа можност да запознаат нови, иновациски игри и да ги спроведат своите детски игри кои ги играат на улица во нивните училишта.

Во ООУ Васил Главинов се  играа иновациски игри – Бадминтон и Twister, каде најпрво имаше презентација на правилата на играње на овие две игри, а потоа децата ги истакнаа своите знаења и способности во овие две игри. Инаку, Бадминтонот е многу популарен спорт во Источните Азиски земји, додека Twister е нова игра која е склоп на детска игра и  мини гимнастика.

       

Втората активност која беше спроведена во ООУ „Кирил и Методиј“ беше наменета за игри кои децата ги играат на улица и своите маала – Баскет, Горенка, Ластик, скокање јаже и др. И овде најпрво имаше кратка едукација во врска со овие игри за оние деца кои не ги знаат овие игри, а потоа започна и детската игра. Овде децата покажаа солидни знаења во овие игри, со што се покажа дека сепак, и покрај големата присутност на новите технолошки детски помагала, децата сакаат и ги играта сите можни игри на улица и во своите маала со своите маалски другари.

Проектните активности се спроведуваа заедно со партнерите на овој проект – Општина Велес, Општина Градско, ООУ „Даме Груев“ – Градско, ООУ „Васил Главинов“ – Велес и ООУ Кирил и Методиј – Велес, како и Вардарскиот плански регион.

  Проектот „ Кампања за создавање на позитивни животни практики,здрави навики и вредности!“ е имплементиран во рамки на проектот „Граѓанските организации во служба на локалната демократија“ спроведен од АЛДА Скопје, Европско движење Македонија и Здружението на финансиски работници  на локалната самоуправа и јавни претпријатија со финансиска поддршка на Европската унија преку ИПА 2 инструментот.

       

Check Also

Со ноќна тура Велес Бајкинг го обележа Светскиот ден на велосипедот

Во знак на обележување на Светскиот ден на велосипедизмот #03JuneWorldBicycleDay тимот на @Велес Бајкинг го …