Почина поранешниот професионален велосипедист Nicolas Portal на 40-годишна возраст

Спортскиот директор на Ineos починал ненадејно во неговиот дом во Андора. Се претпоставува дека починал од срцев удар.

Nicolas Portal беше професионален возач меѓу 2002-2010 година, прво возејќи за Ag2r La Mondiale пред да премине во Caisse d’Epargne (сега Movistar). Неговата последна сезона ја помина со Team Sky, а по неговото повлекување стана спортски директор во истиот тим.
На Tour de France во 2013 година беше најмладиот спортски директор, а воедно му помогна на водењето на Chris Froome до неговата прва победа на Tour de France.

Комплетната сторија можете да ја видите ТУКА

Check Also

Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Во елитната категорија Данецот Simon Andreassen направиголемо изненадување и победи на првата трка која беше организирана …