mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Планинарење на Љуботен

По повод денот на ослободување на град Скопје, традиционално секоја година се организира искачување на врвот Љуботен 2499мнв на Македонско-Косовската граница каде всушност започнува планинскиот масив на Шар Планина.

       

Оваа 2018 времето комплетно беше на страна на нас кои бевме таму и имавме едно вистинско пролетно уживање во доцна есен…

Инаку, поради своите црти и поради издвоеноста од другите и поради својата забележливост од сите страни и од поголеми далечини, Љуботен е највпечатлива Шарпланинска точка и еден од најубавите врвови на Шара.

Стартот на планинарската тура е од с. Старо село на 900мнв. Вкупната должина од ова место до планинарскиот дом Љуботен и конакот „Љуботен“ на 1.622 мнв е 6-6,5км, а потоа до самиот врв дополнително уште 4км. Временски, од Старо село до домот се пешачи некаде 3-3,5 часа, а потоа кон врвот дополнително 2,5-3 часа. Без разлика на тежината на турата која ќе ве исцрпи до последен атом сила, чувството дека сте на еден од најубавите врвови на Балканот поради неговата местоположба е непроценливо. Бескорисни се зборовите напишани, едноставно потребно е да соберете храброст,малку сила и многу самодоверба и во прва прилика да ја изгазите патеката која на делови изгледа како да одите по жица на висина од 2000мнв.

Не оставајте некој следен пат и некој следен планинар да ви раскажува, направете го тоа вие самите, и со задоволство раскажувајте им на своите блиски.

Искачете се на Љуботен, одете во планина, сакајте ја Македонија!!!!

                       

Check Also

3-јуни, Светски ден на велосипедот

Светскиот денна велосипедизмот (World Bicycle Day) е прогласен во април 2018 година. Генералното собрание на …