Најголемиот велосипедски циркуз го отвори своето 104-издание

Најголемиот велосипедски циркуз го отвори своето 104-издание

Најголемиот и најспектакуларниот велосипедски tour на светот  „Tour D’ France“ стартуваше по 104-ти пат.

Оваа година трката започнува во Дизелдорф, Германија со поединечен хронометар, а ке заврши во Париз, на Шанзелизе на 23 јули 2017 година. Како главен фаворит и оваа година е Британецот Chris Froome со неговата екипа SKY кој е трократен првак 2013,2015 и 2016 година, потоа Richie Porte, Nairo Quintana и Alberto Contador. Секако како фаворити во сенка се споменуваат актуелниот првак на Италија  Fabio Aru од Астана, потоа Romain Bardet, Geraint Thomas, Esteban Chaves, Dan Martin, Louis Meintjes, Rafał Majka, Simon Yates и Thibaut Pinot.

Најдобри спринтери се  издвојуваат Peter Sagan, Mark Cavendish, Marcel Kittel, André Greipel, John Degenkolb, Alexander Kristoff,

На овогодишниот Tour D’ France ке настапат 198 велосипедисти (22 екипи по 9 возачи). Вкупната должина е 3540км поделена на 21 етапа ,  низ 4 земји низ Европа (Германија, Белгија, Луксембург и Франција). Највисоката точка на која ке се  вози е Col Du Galibier на 2642мнв.

TDF2017 ке биде  превземен од 94 ТВ канали, со преку 2000 акредитирани новинари, 91 фотоагенција, 301 весници, прес агенции и Интернет сајтови. На социјалните мрежи турата ке ја пратат преку 5,5 милиони луѓе, додека преку 12 милиони посетители ке имаат во живо на самата патека да ги вида најдобрите.

Се на се, најголемиот циркуз на две тркала започна!!