mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Македонско-Украинска велосипедска МТБ експедиција ќе вози велосипеди на највисокиот превој во свет 5416 Торонг Ла

Од 8 до 24 Ноември за прв пат Македонска велосипедска МТБ експедиција ќе вози велосипеди на највисокиот превој во свет 5416 Торонг Ла. Поточно се вози околу Анапурна 8091 м.н.в., а притоа ги следат и другите врвови Даулагири 8167 м.н.в., Манаслу 8156 м.н.в.

   На обиколката се поминуваат од 250км. до 320 км. Стартот е од градот Бесисахар кој се наоѓа на 800 м.н.в. и се вози до превојот Торонг Ла кој се наоѓа на 5416 м.н.в. За цело возење се очекува да се искачат помеѓу 10 000 до 13 000 метри елевација. Тепмературата на највисоката точка ќе биде од -17 до -25 целзиусови степени. Доколку дозволи времеснката прогноза како и времеската рамка, се планира да се посети и езерото Тиличо, за кое се потребни околу дополнителни 3 дена скршнување од регуларната патека и повтроно враќање назад кон Торонг Ла.
Оваа експедиција со велосипедите ќе поминат низ многу водопади и глечери. Исто така ескпедицијата во Анапурна паркот ќе можат да видат околу 13 врвови над 7000 м.н.в., како и околу 16 врвови над 6000 м.н.в. Всушност целата оваа авантура е инспирирана од највисоката МТБ трка во светот YAK ATTACK, со тоа што оваа експедиција оди во комплетна самостојна режија.
Да им посакаме убаво време и лесни нозе на нашите пријатели Лазо Миновски Сашо Перовски и Ростислав Палагусинец.

 

   Во меѓувреме додека ја пишуваме оваа статија, нашите пријатели пристигнаа во Непал. Им посаккуваме успешна експедиција и да ни се вратат со многу сомени, емоции и фотографии.

Check Also

Зошто велосипедот е добро превозно средство за пристојно растојание?

Возењето велосипед во близина помала од 2 метри од друг велосипедист отсекогаш претставувало опасност. Сега, …