mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Кампања за стари, традиционални игри во Општина Градско

   Во рамките на проектот „ Кампања за создавање на позитивни животни практики,здрави навики и вредности!“  во Општина Градско се одржа последната активност наменета за децата под наслов „Активности на стари, традиционални детски игри “

            

Децата од ООУ Даме Груев – Општина Градско под водство на менторите на овој проект Наташа Коцева и Весна Николова – наставници по физичко воспитување во рамките на еден училишен час ги играа игрите кои се веќе подзаборавени со цел обновување на интересот на овие игри и продолжување на традицијата на овие игри помеѓу децата.

Согласно предвидените активности се играа неколку игри и тоа: зуски ( џамлии), влечење јаже, Јанино-Јанино, к’цканка. Во текот на еден школски час овие деца наизменично  и периодично ги играа сите овие игри – оние кои ги знаат ги учеа децата кои не ги знаат овие игри. Со ова во целост се  реализираше идејата и концепцијата на овој проект, што всушност е анимирање на старите детски игри од детството на постарите генерации,  воведување на нови иновациски игри, како и комплетна едукација и учење на децата кои се опфатени со овој проект на игрите кои беа презентирани и оттргнување на децата од седење пред компјутери, лап топи,мобилни телефони и др. технолошки помагала.

           

На крај на активностите беше поделена спортската опрема наменета за трите училишта каде се одвиваа спортските активности од овој проект.

Проектните активности се спроведуваа заедно со партнерите на овој проект – Општина Велес, Општина Градско, ООУ „Даме Груев“ – Градско, ООУ „Васил Главинов“ – Велес и ООУ Кирил и Методиј – Велес, како и Вардарскиот плански регион.

Проектот „ Кампања за создавање на позитивни животни практики,здрави навики и вредности!“ е имплементиран во рамки на проектот „Граѓанските организации во служба на локалната демократија“ спроведен од АЛДА Скопје, Европско движење Македонија и Здружението на финансиски работници  на локалната самоуправа и јавни претпријатија со финансиска поддршка на Европската унија преку ИПА 2 инструментот.

                          

 

Проектен тим на

Велес Бајкинг

Check Also

Со ноќна тура Велес Бајкинг го обележа Светскиот ден на велосипедот

Во знак на обележување на Светскиот ден на велосипедизмот #03JuneWorldBicycleDay тимот на @Велес Бајкинг го …