Историска двојна победа на Словенските велосипедисти на TDF2020

Словенечкиот велосипедист Tadej Pogacar е победник на 107. трка низ Франција, откако по 20-та етапа, последната можност му ја превзема жолтата маица на својот сонародник Примош Роглиќ и така ја освои титулата ден пред неговиот 22-ри роденден, на своето дебитантско учество.

        

Tadej Pogacar како член на UAE Team EMIRATES стана најмладиот победник на Тур д’Франс по Втората светска војна. Само Анри Конре, победникот на трката во 1904 година, бил помлад од него. На овогодинешната ТДФ 2020 Тадеј победи со време од 87h 20′ 05”, додека неговиот сонародник Primož Roglič имаше време со заостанување  од + 00h 00′ 59”.

 

Check Also

Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Во елитната категорија Данецот Simon Andreassen направиголемо изненадување и победи на првата трка која беше организирана …