mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Големина на рам на велосипед

Големината на рамот на велосипедот се мери според следниов начин:

  • Од центар на средната главина до влезот на цевката во седиштето

aaaaaaa

 

При купување на велосипед треба да се внимава на големината на рамот, бидејќи од тоа битно зависи безбедноста и здравјето на велосипедистот. Постојат неколклу фактори во овој дел како на пример:

  • Избегнување на трпнење на кичмата
  • Нозете правилно да бидат истегнати

Грубо гледано големината на велосипедот може да се измери и од голо око. При купување на велосипед најпрво седнете на велосипедот, подигнете го седиштето на онаа висина до таа точка каде ногата на спуштеното педало се потпира на најзадната точка (петата). Ако осовината на велосипедот ја гледате ПОЗАДИ воланот, тогаш велосипедот е ГОЛЕМ. Ако пак, осовината на велосипедот ја гледате ПРЕД воланот тогаш велосипедот е МАЛ.

Сепак, за прецизно мерење на  големината на рамот е според овој систем:

images

Застанете прилепен до зид со склопени нозе. Обележете ги крајните точки како сликата ( висина на карличната коска).

За роад/ асфалт велосипед  = измерената должина * 0,66 = ХХ см.

За МТБ/Трекинг велосипед =  измерената должина * 0,66 = ХХ см– (8см до 10см)

Ако сакате мерната единица од см да ги смените во инчи, поделете го добиениот број со 2,54

 

Некои произведувачи на велосипеди прават ограничени големини на рам (S, M, L, XL).

  • S големина MTB – 16” | роад/ асфалт – 44cm
  • M големина MTB – 18” | роад/ асфалт – 50cm
  • L големина MTB – 20” | роад/ асфалт – 55,5cm
  • XL големина MTB – 22” | роад/ асфалт – 60cm

 

За возрасни одговараат следните величини:

висина Димензии на велосипедот
Висина на велосипедистот (см) МТБ (см) роад/ асфалт (см)
155-160 37-40 XS 45-48
161-167 40-42 S 48-50
168-176 42-45 M 50-53
177-184 45-49 L 53-57
185-192 49-52 XL 57-61
192 53- XXL

 За деца одговараат следните величини:

Година или висина Димензии на велосипедот
година Висина (см) Димензии на тркалото        ( во инчи)
2-3.5 85-100 12“
4-6 100-120 16“
6-8 120-135 20“
8-11 135-145 24“
11+ 145+ 26“

Непишано правило, кај МТБ – рамот на велосипедот да биде еден број помал, поради полесно управувањена истиот.

 

 

Check Also

8-мата по ред рекреативна велосипедска тура во околината на Велес ќе се одржи на 24-ти октомври

Настанот ќе се одржи на ден 24.10.2021 година а домаќин на настанот е познатата Велешка …