mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Експерти за велосипедски патеки од Словачка во посета на Македонија

  Изминатиов викенд во посета на Македонија, на покана на здружението на граѓани ВЕЛЕС БАЈКИНГ од Велес беа Roman Kalocay и Martin Siska, врвни експерти од Словачка чија професија е креирање на велосипедски патеки, Downhill велосипедски патеки за аматери и професионалци.

       

  Изминатиот викенд домаќините на оваа средба ВЕЛЕС БАЈКИНГ од Велес и Амбасадорот на Р.Словачка во Скопје, г-н Хенрик Маркуш,  го посетија регионот АЗОТ каде Велес Бајкинг во 2015 година изврши маркација на патека долга 52км. Во текот на тридневниот престој Роман Калочај и Мартин Сиска им ги пренесоа своите искуства на членовите на здружението и при тоа направија обиколка на патеката во должина од 43км на релација с.Богомила-с.Црешнево-с.Нежилово-пл.дом Чеплес-с.Папрадиште-с.Богомила кое е всушност и патека каде секоја последна недела од месец мај се организира познатата мтб тура „АЗОТ мтб Предизвик“.

       

  На оваа размена на искуства беше посочено дека за разлика од Словачка, планискиот велосипедизам во Македонија сеуште е на ниски рамки и тој претежно се вози низ патеки кои се користат од повеќе субјекти, односно само се маркира правецот на движење  и трасата низ која поминуваат планинските велосипедисти. За разлика од Македонија, во Словачка во најголем дел постојат професионални патеки – PumpTracks, кои можат да се користат  во сите временски услови и за сите возрасти и нивоа на велосипедисти. Овие патеки финансиски чинат околу 8-10.000 евра за 1км патека, што реално за Македонски услови во овој момент не е достижно.

        

  И покрај евидентните разлики во пристапот кон планинскиот велосипедизам, Словачките експерти и Македонското здружение Велес Бајкинг договорија многу заеднички активности кои ќе се спроведуваат во наредните три години.

  Соработката помеѓу Словачките и Македонските велосипедисти беше овозможена со посредство на Амбасадата на Р.Словачка во Р.Македонија, амбасадорот г-н Хенрик Маркуш кој е голем љубител на планинскиот велосипедизам, помогна за добивање на мини грант финансиски средства за маркација на велосипедски патеки во регионот на АЗОТ во наредните две години.

                 

Check Also

Велес Бајкинг активно учествуваше во обележувањето на „Европската недела на мобилност“ во Велес

Изминатите 7 дена во Македонија и во цела Европа се обележуваше Европската недела на мобилност, …