mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Едукација на деца од Градско за возење велосипед во урбани средини

  Во рамките на проектот „ Кампања за создавање на позитивни животни практики,здрави навики и вредности!“ во Општина Градско децата од ООУ Даме Груев имаа можност да присуствуваат на едукативна обука за правилно возење велосипед во урбани средини.

   

  30-на деца од 5-то и 6-то одд (11-12 години) беа поканети да присуствуваат на овој настан под менторство на Наташа Коцева и Весна Николова, наставници по физичко воспитување, ангажирано како соработници на овој проект, и Кире Димов член на Велес Бајкинг како носител на овој проект.

  Менторите на оваа активност пред децата имаа кратка едукација за приоритетите за возење велосипед во урбани средини, но и можните опасности кои се појавуваат со тоа што сите велосипедисти стануваат активни учесници во сообраќајот.

       

  Суштинската цел на овој проект е  промена на начинот на трошење на своето слободно време на децата, зголемување на групно играње на улица, на маало, со што ке се зголеми начинот на социјализација, другарување и пријателство помеѓу децата, а од друга страна е се елиминира асоцијализацијата која е најголемиот проблем кај младата популација.

  По ова децата возеа велосипед во урбани средини а во текот на возењето имаа мобилна едукација при што беше нагласено дека секој учесник без разлика на годините мора да ги почитува правилата на сообраќај.

  Проектните активности се спроведуваа заедно со партнерите на овој проект – Општина Велес, Општина Градско, ООУ „Даме Груев“ – Градско, ООУ „Васил Главинов“ – Велес и ООУ „Кирил и Методиј“ – Велес, како и регионалната канцеларија на Вардарскиот плански регион.

       

  Проектот „ Кампања за создавање на позитивни животни практики,здрави навики и вредности!“ е имплементиран во рамки на проектот „Граѓанските организации во служба на локалната демократија“ спроведен од АЛДА Скопје, Европско движење Македонија и Здружението на финансиски работници  на локалната самоуправа и јавни претпријатија со финансиска поддршка на Европската унија преку ИПА 2 инструментот.

                       

Check Also

Со ноќна тура Велес Бајкинг го обележа Светскиот ден на велосипедот

Во знак на обележување на Светскиот ден на велосипедизмот #03JuneWorldBicycleDay тимот на @Велес Бајкинг го …