mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Децата во Финска возат велосипеди до училиште на -17 ° C

Многумина својот велосипед за време на зима го складират во подрумите и чекаат подобри времиња. Е па во Финска не е баш така.

Во еден од Финските градови има  жив доказ дека зимскиот велосипедизам е совршено можно (секако, со правилно планирање и инфраструктура).

Pekka Tahkola, координатор за велосипедизам во  Оулу, неодамна објави слики од училишниот паркинг за велосипеди за локални училишта на температура од  -17 С за да покаже дека без оглед какви се условите, ништо не ги задржува овие деца да возат велосипеди по овие услови.  „Организиравме студиски проект за учесниците од јужниот дел на Финска за да видиме каков е односот на велосипедизмот и учениците во нашиот град“, изјавил Пека за информативна веб-страница за Финското министерство за животна средина. „Посетивме неколку училишта и разговаравме со локалните наставници и директори. Прилично сме сигурни дека ова конкретново е меѓу најдобрите, а воедно не е единственото и има бројни училишта во Оулу, каде мнозинството деца возат велосипед и одат на училиште “.

Во меѓувреме, во нашата држава оние кои возат велосипед по ова време се потајно прогласувани за „луди, ненормални“ и уште неколку вакви слични титули. За возење на деца по вакви услови не смееме ни да помислиме. Со надеж дека некогаш и некаде работите ќе се сменат на позитивно, со  вакви примери ќе пробаме да разбудиме некој од зимскиот сон.

#Велес Бајкинг 

Check Also

Во Турција се отвори најдолгата непрекината велосипедска патека на светот

Турција изгради нова велосипедска патека во јужна Турција која битно ќе влијае во туризмот во …