Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Дебитантот Simon Andreassen победник на првата трка XCO cross-country World Cup – Nove Mesto , Czech Republic

Во елитната категорија Данецот Simon Andreassen направиголемо изненадување и победи на првата трка која беше организирана оваа година како XCO cross-country World Cup. Трката се одржа во Nove Mesto , Czech Republic.

Победникот на Short Track” етапата, Мексиканецот Gerardo Ulloa имаше тежок пад со повреда на коленото и мораше да се откаже.

Еден од фаворитите, актуелниот светски првак Nino Schurter, го освои 4-то место.