mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video
Последни вести

Членовите на Велес Бајкинг Обучени за Проектно управување

Членовите на Здружението Велес Бајкинг – Велес се обучија за административно и финансиско управување и раководење со проектен циклус . Обуката за административно и финансиско управување се одржа на 23.11.2019 година додека обуката за раководење со проектен циклус се одржа на 30.11.2019 и 01.12.2019 година во Велес. Обуките беа спроведени од страна на менторската организација Центар за економски анализи од Скопје.

На првата обука за административно и финансиско управување беа презентирани и дискутирани сите сегменти за документација и архивирање вклучувајќи листа на документи, распоред на потрошено време, извештај за финансиско управување, регистрација на проекти во СЕП и УЈП, административни процедури, патнерски договори и права и портфолио документи.

На втората дводневна обука за раководење со проектен циклус беа презентирани и дискутирани сите сегменти во процесот на проектен циклус и дополнително процесот од идеја до реализација. Вториот ден од обуката беше посветен за разработка на идеја и подготовка на концепт нота на тековно отворен повик за кој Велес Бајкинг може да аплицира. На крајот од обуката, како резултат беше подготвена првична верзија на концепт нота за одредена идеја, која членовите треба да ја доработат и да ја испратат до обучувачите за препораки и дополнителни насоки.

Оваа активност е дел од проектот Зајакнати капацитети на локалните грасрут лидери за брз развој на туризмот кој го спроведуваат Велес Бајкинг во партнерство со ЦЕА.

Овој проект е поддржан од „Програмата „Национален ресурсен центар за граѓански организации“ која ја спроведува Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС), Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) од Гостивар и Медиа Плус од Штип.“

 

                        

Check Also

3-јуни, Светски ден на велосипедот

Светскиот денна велосипедизмот (World Bicycle Day) е прогласен во април 2018 година. Генералното собрание на …