mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Свет

Нови Сад се кандидираше за домаќин на ЕП за MTB за 2021 година

 Градоначалникот на Нови Сад Милош Вучевиќ и членот на градскиот совет за спорт и млади Огњен Цвјетичани го примија генералниот секретар на Европската Федерација за велосипедизам Енрике дел Казуа кој престојуваше во дводневна работна посета на Нови Сад по повод кандидатурата на градот за Европското првенство за планински велосипедизам во …

Read More »

Децата во Финска возат велосипеди до училиште на -17 ° C

Многумина својот велосипед за време на зима го складират во подрумите и чекаат подобри времиња. Е па во Финска не е баш така. Во еден од Финските градови има  жив доказ дека зимскиот велосипедизам е совршено можно (секако, со правилно планирање и инфраструктура). Pekka Tahkola, координатор за велосипедизам во  Оулу, неодамна …

Read More »

во Хрватска започна проект за бесплатен превоз на велосипеди со воз

На железничката станица во Вараждин, претседателот на Туристичкиот одбор Наталија Мартинчевиќ и директорот на туристичката табла Миран Бојаниќ Морандини неодамна претставиле уникатен проект – бесплатен превоз на велосипеди со воз. – Вараждинската жупанија, во соработка со ПП Патнички транспорт, за своите граѓани, е прва во Хрватска што започна проект за …

Read More »

Србија планира да изгради велосипедска патека долга 100км

Српските власти се во план да изградат 100км велосипедска патека која ќе ги поврзува Нови Сад и Зрењанин Покраинскиот Секретаријат за економија и туризам ќе ја финансира изработката на студија за трасата и проектот за туристичка сигнализација за нова велосипедска патека, која ќе ги поврзува Нови Сад и Зрењанин, преку …

Read More »

Центарот на Норвешкиот главен град без автомибили

Ако сакате да возите автомобил во центарот на Осло, нема да имате каде да паркирате. Од почетокот на оваа 2019година, градот заврши со отстранување на повеќе од 700 места за паркирање, заменувајќи ги со велосипедски патеки, растенија, паркови и клупи како важен чекор кон визијата на центарот на градот без …

Read More »

Ви ја преставуваме Велосипедската патека „5 извори“ во Ивањич, Хрватска

Патеката е во најголемиот дел асфалтирана и може да се вози и со деца +10г. Вкупна должина на патеката е 25км, со успон 480м, и 267м елевација. Предноста е што патеката е мешана, асфалт и земја, угорнините се кратки и незахтевни, а може да се извози за вкупно 2 часа. …

Read More »

Одржана XC трка во Словенија

Минатиот викенд во Словенија се одржа редовна трка за UCI бодови. Трета по ред победник е Италијанецот Nadir Colledani (Bianchi Countervail), додека во женска конкуренција победник е Jana Belomoina (CST Sandd. Bafang Mountainbike Racing Team). Во категорија U19  победник е Mario Bair (Racing Team Haiming) од Австрија, додека Nicole Pesse (RDR Factory Team) од Италија беше победник во истата …

Read More »

Во Словенија велосипедистите добија свој автопат

Од рубриката „Некаде во светот“ одвојуваме како Словенија е светски пример за тоа како се живее безгрижно, и како велосипедистите ги уживаат најголемите права како една од најпривилегираната група на граѓани, кои пак возвраќаат со еко-стил на живеење. Малото населено место Руше во Словенија одлучи да им овозможи на своите …

Read More »

Првиот UCI World Champions за E-Mountain bike ќе се одржи во Mont-Saint-Anne, Канада

Првите UCI Светски шампиони за Е-планински велосипеди (Е-MTB) ќе бидат крунисани оваа година за време на Светското првенство за планински велосипеди во 2019 година Е-MTB трките ќе се одржат на 28-ми август, на денот на отворањето на натпреварот во Монт-Сен-Ана, Канада. Натпреварите ќе се одржат веднаш по  Крос-кантри Тимот Релеј …

Read More »

Во Белгија сите кои одат на работа со велосипед добиваат додаток на плата

Од рубриката некаде во светот, издвојуваме!!! Во Белгија работниците кои одат на работа со велосипед добиваат „додаток“ на плата, а дополнително Државата им го одбива пресметаниот данок… Нешто повеќе од 400.000 жители на Белгија добиваат „велосипедски додаток“ поради фактот што одат на работа со велосипед. Од донесувањето на овој закон …

Read More »