Category: Македонија

Еднодневно „Раскажување за Македонија“ во регионот на АЗОТ

Здружението Грин ПАУЕР , преставници на локалната самоуправа од  Општина Чашка и ние  како ЗГ Велес Бајкинг, бевме домаќини на новинарската екипа од дневниот весник Нова Македонија која патем, дојде  со намера овој регион да го стави како пишан запис во рубриката „РАСКАЖИ ЗА МАКЕДОНИЈА“. Уште на старт  сите  бевме едногласни дека еден ден е

Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“ во Велес на 05 април

Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“ кој изминативе два месеци  се дружи со вљубениците во планините и планинските спортови во неколку градови во Македонија продолжува и во Велес. На 05  април ( вторник ) со почеток во 18:00 часот фестивалот ке  има промоција  во Народниот Театар ЈХК Џинот. На програмата се очекува да се најдат двата Македонски документарни

Велосипедисти од Скопје во организација на „Пробајк“ во посета на Велешко езеро

Над  100-на  велосипедисти аматери и ентузијасти од Скопје го посетија изминатиов викенд Велешко езеро и беа гости во хотел брод „Панини“. Убавото време го искористија и неколку велосипедисти од Велес каде возеа до Катланово, а потоа заедно со Скопските  велосипеисти се вратија до Велес.Топлото време викендов ги натера велосипедистите да се организираат на ваков начин

МОЈАТА ПРВА ЕКСПЕДИЦИЈА – ВОВЕД

Ви ја преставауваме книгата – патепис „Мојата прва експедиција” од Слободан Трајковски – организатор и водач на експедицијата кој оваа година има мал јубилеј, пет години од првото огранизирано патување на најголемиот  велосипедски настан на планетата, идеја и реализација на  авторот на патеписот.   После половина година откако се вративме од Италија и Франција некако се

ЕХО фестивал на планински филм

Во период од  02-05.11.2015 во просториите на кино милениум, ГТЦ се одржува најголемиот културен настан кој ја слави природата и планините: планинскиот филмски фестивал „ЕХО“! Фестивалот нуди богата програма на документарни филмови од оваа тематика.По изминатиот прв ден од фестивалотза одбележување е премирата на Македонскиот документарен филм „Слобода на две тркала“ кој ја обработува темата на велосипедски

Што да се конзумира при активно возење велосипед?

 Што да се конзумира при активно возење велосипед? Сите велосипедисти кои активно го користат велосипедот, знаат дека правилната исхрана е многу важна, бидејќи таа овозможува оптимален внес на енергија потребна на вашето тело за активности со продолжен напор. Во време кога има премногу информации за исхраната воопшто, време е да се вратиме на основите. Доколку

1 2 3 4