Category: Македонија

Прилепски велосипедисти поминаа 272,2км во еден ден

Три млади момчиња од Прилеп, велосипедисти-аматери, направија несeкојдневен подвиг- за период од 15 часа извозија 272,2км. Христијан Мојсоски, Филип Илиоски и Дејан Дамески од Прилеп изминатиов викенд направија вистински подвиг на две тркала. Тие извозија еднодневна тура во должина од 272,2км  на релација Прилеп-Велес-Скопје-езеро Козјак-Прилеп. Големи честитки за оваа ултра тешка тура!!  

ЗИМСКА ТРЕНИНГ ЗАМЕНА ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИ (А НЕ Е ТРЕНАЖЕР)

Да бидеш велосипедист во идеални временски услови е лесно, арно ама, да бидеш велосипедист на температури под нулата треба да си многу мотивиран и екстремно посветен на спортот. На сите оние кои не се штедат на ваквите услови им симнуваме капа, за останатите имаме решение за одржување на формата и одлична подготовка за претстојната сезона.

Македонски велосипедисти ја возеа Via Adriatica во должина од 1337km

    Македонски велосипедисти – рекреативци и авантуристи возеа 11 дена со велосипед по јадранското приморје. Започнувајќи од Љубљана Mar Tina, Vojislav Gusevski, Горан Величковиќ и Blagoja вчера пристигнаа во Охрид со што ја завршија 1337 километарската приморска тура ViaAdriatica . До Дубровник беа придружувани од Гоце Глигуровски кој потоа продолжи кон Босна и Херцеговина, а од Херцег Нови им се придружи Igor Jankovski кој ја возеше турата со

ЕХО фестивалот по втор пат се престави во Велес

Вчеравечер, на 10-ти мај со почеток во 19:00 часот со своја три и пол часовна програма пред Велешката публика се одржа ЕХО фестивал на планиски филмови.     Втора година по ред, фестивалот успешно беше промовиран пред Велешките вљубеници на овој вид спорт. Во програмат беа вклучени три краткометражни филмови од Македонска и англиска продукција,

Фестивал на планински филм ЕХО по втор пат во Велес

На 10 мај, среда во Велес по втор пат ќе гостува фестивалот на планински филм ЕХО. Организаторите, заедно со покровителот на настанот, Општина Велес оваа година ќе понудат интересна програма која веруваме ќе привлече голем број на посетители, пред се, поради фактот што во Велес постојат голем број на љубители на планинарењето, алпинизмот, болдерингот, планискиот велосипедизам,

Пештера Змејовица

Креативно видео за убавините на планинскиот велосипедизам

Уште едно супер добро видео од Mike Hopkins за планинскиот велосипедизам. Иако пределите несоодветствуваат на нашите планини, сепак гледање то на ова видео не поттикнува да се качиме на велосипедот и – правец во планина!!!

Големина на рам на велосипед

Големината на рамот на велосипедот се мери според следниов начин: Од центар на средната главина до влезот на цевката во седиштето   При купување на велосипед треба да се внимава на големината на рамот, бидејќи од тоа битно зависи безбедноста и здравјето на велосипедистот. Постојат неколклу фактори во овој дел како на пример: Избегнување на

По патеките на Велешките Илинденци 1903-2016

Во организација на ЗГ „Велес Бајкинг“-Велес, а во соработка со Општина Велес, се организираше велосипедска тура наречена „По патеките на Велешките Илинденци 1903-2016“.  Вкупната должина на оваа патека беше 118 км, а се  возеше во два дена. Стартот на турата беше пред општинската зграда во Велес, ден недела, 31.07.2016 година. Некаде во 09:00 часот четворочлената

ЕХО Фестивал на планински филм во Велес

    На 5ти април (вторник) 2016 година, со почеток во 18:00 часот, Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“  имаше своја проекција како дел од својата програма во Народниот Театар ЈХК Џинот. Со селекција од својата програма, покрај во Велес, Планинскиот Филмски Фестивал „Ехо“ беше гостин во во неколку градови во Македонија и проектираше  документарни и долгометражни

1 2 3 4