Category: Македонија

Виктор Пауноски од Струга, на точак на Јабланица,Црн Камен (2257мнв)

Бардот на струшкиот планински велосипедизам, Виктор Пауноски, направи подвиг за паметење. Со велосипед од Струга, преку Горна Белица, Вевчанска голина и локва се искачи на највисокиот врв на планината Јабланица, Црн Камен (2257мнв). На врвот Виктор беше пречекан со громогласен аплауз и неверување од страна на 30-тина планинари од Црна Гора и Македонија. Честитки бате

3-ти Јуни, светски ден за промоција на употребата на велосипедот

Препознавајќи ја уникатноста, долгата традиција (над 200 години) и практичноста на велосипедот, на 17-ти април годинава, генералното собрание на Организацијата на обединетите нации прогласи ден за промоција на употребата на велосипедот – 3-ти Јуни. Покрај низата здравствени бенефити, редовното користење на велосипедот како транспортно средство има и силни позитивни импликации на животната средина, но и позитивна

Прилепски велосипедисти на вело турнеја низ Грција

4-член тим од велосипедското здружение „Маркови точакџии“ изминативе пет дена поминаа етапа долга 701,8 км на релација Прилеп- Егина Илија Димитриоски, Влатко Крстески, Игор Стојкоски и Влатко Топчиски, сите од Прилеп, членови на вело здружение „Маркови точакџии“ изминаа преку 700 км за да ја реализираат својата идеја – со точак да ја посетат Егина, Р.Грција.

Е.М.Т. прослави 10 години од своето постоење

Една од најстарите Македонски велосипедски здруженија, неформалната велосипедска група Е.М.Т (EXPLORE MACEDONIA TOUR) на 17-ти март прослави 10 години од своето постоење. Во нивната Facebook група стои дека групата ја имала првата организирана тура на 17-ти март 2012 година и во изминатите 10 години низ групата поминале преку 3.000 членови, организирани се преку 350 тури

Член на Велес Бајкинг учесник на Сплитскиот маратон 2022

Изминатиот викенд во Сплит, Р.Хрватска се одржа „Сплитскиот маратон 2022“ каде учество земаа 20-на Македонски атлетичари. Единствен Велешанец во овој маратон беше нашиот член Лазе Петрушевски кој учествуваше на трката на 5км. Му посакуваме на Лазе да си ги оствари своите планови во иднина и секако успешен настап во овие маратони.

Истибања тоур 2021

#ПатувамеНизМакедонија #СоТочакНизМакедонија Во период кога есента полека преминува во зимо, кога температурите знаат да паднат и под нулата, велосипедските тури можат да бидат и тоа како убави, живописни. Само е потребно добра идеја. Потребно е 1-2ца со „малку памет“ и секако спремен точак (под спремен се подразбира да не му се дупнати гумите уште на

Полни раце пехари за Extreme bike тим на националниот куп во Костур, Р. Грција.

Со вкупно 77 возачи од сите Балкански земји, но и пошироко, на една од технички најспремните downhill патеки на Балканот, изминатиот викенд во Костур, Р.Грција се одржа Iron Village DH Trail – Национален downhill bike race куп во 5 категории. Екипата на Extreme bike од Битола во многубројна и квалитетна конкуренција забележа одличен успех, што

Се одржа 8-ма Рекреативна велосипедска тура „Велес mtb tour 2021“

По 8-ми пат се одржа 8-ма Рекреативна велосипедска тура „Велес mtb tour 2021“ која изминатите седум години беше препознатлива под името велосипедска тура „Питијада“. Велосипедистите возеа покрај топилница но и на дрвен висечки мост на реката Вардар. Изминатиов викенд во Велес,поточно во винарија Шато Сопот, Согласно Протоколите за организација на настани на отворено преку 150

8-мата по ред рекреативна велосипедска тура во околината на Велес ќе се одржи на 24-ти октомври

Настанот ќе се одржи на ден 24.10.2021 година а домаќин на настанот е познатата Велешка винарија Chateau SOPOT која е препознатива со својот изглед и квалитетно вино. 8-мата по ред рекреативна тура „Велес 2021 мтб tour“ која се одржува во Велес а е во организација на здружението на љубители на планинскиот велосипедизам Велес Бајкинг, оваа

Прегазен велосипедист во Скопје, остра реакција од велосипедската заедница

Вчера ( втроник, 13.07.2021) во 10:30 часот на булевар „Кочо Рацин“, патничко возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Е.С.(20) од село Батинци, скопско, удрило во велосипед, управуван од Б.Љ.(54) од Скопје. По незгодата велосипедистот бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде од страна на лекар била констатирана смрт. Извршен

1 2 3 4