Author: Zoran Janevski

ЗИМСКА ИДИЛА НА АЗОТ

Прекрасни Фотографии од патеката на релација планинарски дом Чеплес- врв Солунска Глава, природни убавини на снежна покривка од  преку 70 см Уживајте!!!!                  

АЗОТ 2016 МТБ предизвик – второ издание на 14-15 мај

  Ве покануваме на вториот голем велосипедски настан во еден од најубавите региони во Македонија… АЗОТ 2016 МТБ предизвик по втор пат организира велосипедски off road низ селата на Азотот, со старт и цел во Село Богомила. Овогодинешниот велосипедски настан под падините на Солунска Глава ке  се  организира во два дена и тоа  14-15 мај

МОЈАТА ПРВА ЕКСПЕДИЦИЈА – ВОВЕД

Ви ја преставауваме книгата – патепис „Мојата прва експедиција” од Слободан Трајковски – организатор и водач на експедицијата кој оваа година има мал јубилеј, пет години од првото огранизирано патување на најголемиот  велосипедски настан на планетата, идеја и реализација на  авторот на патеписот.   После половина година откако се вративме од Италија и Франција некако се

СРЕЌНА НОВА 2016 ГОДИНА!!!

СРЕЌНИ ПРАЗНИЦИ ВИ ПОСАКУВА ЕКИПАТА  ОД ВЕЛЕС БАЈКИНГ!!

Off road прошетка по Македонските Степи

Последен сончев викенд за оваа 2015 година.По идеја на Боби Касандар од ВЕЛОЕВРОПА заедно со Тео, ја направивме  турата  по централно источна Македонија во регионот на Градско-Неготино, на релација Велес-Градско-Уланци-Убого-Ногаевци-Кочилари-Долно Караслари-Велес во должина од 65,4 км.Овој предел е речиси без шума, па така ние  си ја нарековме „Македонската Степа“.Како наш добар пријател  не придружуваше и

ЕХО фестивал на планински филм

Во период од  02-05.11.2015 во просториите на кино милениум, ГТЦ се одржува најголемиот културен настан кој ја слави природата и планините: планинскиот филмски фестивал „ЕХО“! Фестивалот нуди богата програма на документарни филмови од оваа тематика.По изминатиот прв ден од фестивалотза одбележување е премирата на Македонскиот документарен филм „Слобода на две тркала“ кој ја обработува темата на велосипедски

Велосипедска off road тура „ПИТИЈАДА 2015“ – повторена

Во организација на ЗГ Велес Бајкин – Велес на 01.11.2015 год се возеше off road тура „ПИТИЈАДА 2015“ – повторена.За разлика од пред еден месец,овој пат времето беше на наша страна. Стартот на турата беше во дворот на гимназијата „Кочо Рацин“ во 10:45 часот.Патеката ја возевме во скратена верзија ( не се возеше делот околу

ПИТИЈАДА 2015 – повторена

Во организација на ЗГ Велес Бајкинг – ВЕЛЕС, на ден 01.11.2015 недела ќе се организира повторен собир  за возење на off road патеката ПИТИЈАДА 2015. Поради лошите временски неприлики, на денот на организацијата не беше возможно да се  извози оваа патека ,па со претходна најава од страна на организаторот ЗГ Велес Бајкинг – ВЕЛЕС, овој

Што да се конзумира при активно возење велосипед?

 Што да се конзумира при активно возење велосипед? Сите велосипедисти кои активно го користат велосипедот, знаат дека правилната исхрана е многу важна, бидејќи таа овозможува оптимален внес на енергија потребна на вашето тело за активности со продолжен напор. Во време кога има премногу информации за исхраната воопшто, време е да се вратиме на основите. Доколку

1 20 21 22