Нашата Македонска велосипедска преставничка Анита Величковска успешно го заврши yчеството на UCI WorldGrand Fondo во Познан, Полска.

Држејки се меѓу лидерите во главната група 80% од трката беше во првите 10, но на вториот дел од патеката, на 135 км и се случила незгода. Поради оваа незгода Анита го остварува својот пласман на 30 то место од вкупно 300 жени. Ова е огромен успех за женскиот велосипедизам и воопшто за велосипедизмот во Македонија. Според пишувањето по социјалните мрежи, на многу малку услови, самофинансирање и многу работа и труд само срце лавовско го може ова.

Претходно, Анита учествуваше на Grand fondo vo Љубљана., Словенија каде заврши на одлично 5 место и ја обезбеди нормата за учество на светскиот куп во Полска!

И го честитаме овој голем успех на Анита Величковска и и посакуваме во иднина многу поголеми успеси на меѓународен план.