mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

3-јуни, Светски ден на велосипедот

Светскиот денна велосипедизмот (World Bicycle Day) е прогласен во април 2018 година. Генералното собрание на Обединетите нации го прогласи 3 јуни за Меѓународен светски ден на велосипедот.

Со Резолуцијата за Светскиот ден на велосипедотсе препознава „уникатноста, долговечноста и разноврсноста на велосипедот, кој се користи веќе два века. Велосипедот преставува едноставно, достапно, доверливо, чисто и еколошки соодветно одржливо превозно средство.

Еден од првите промотори на оваа идеја е Полскиот научник Лешек Сибилски (Leszek Sibilski).

Редовната физичка активност со умерен интензитет – како што се пешачење, возење велосипед или спортување – има значителни придобивки за здравјето. Станувајќи поактивни во текот на денот на релативно едноставни начини, луѓето можат многу лесно да ги постигнат препорачаните нивоа на активност.

Исполнувањето на потребите на луѓето кои пешачат и возат велосипед продолжува да биде клучен дел од решението за мобилност за да им се помогне на градовите да го спарат растот на населението од зголемените емисии и да го подобрат квалитетот на воздухот и безбедноста на патиштата. Пандемијата КОВИД-19 исто така доведе многу градови да размислат за своите транспортни системи.
Светскиот ден на велосипедот е посебен ден во кој треба да уживаат сите луѓе, без оглед на која било карактеристика. Велосипедот како симбол на човечкиот напредок и унапредување , толеранција, меѓусебно разбирање и почитување го олеснува социјалното вклучување во општеството и културата на мирот. Велосипедот понатаму е „симбол на одржлив транспорт и пренесува позитивно порака за поттикнување на одржлива потрошувачка и производство и има позитивно влијание врз климата.

Светскиот ден на велосипедот се поврзува со промовирање здрав начин на живот.

ВОЗЕТЕ ВЕЛОСИПЕД, ЖИВЕЈТЕ ЗДРАВО!!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Check Also

Велес Бајкинг активно учествуваше во обележувањето на „Европската недела на мобилност“ во Велес

Изминатите 7 дена во Македонија и во цела Европа се обележуваше Европската недела на мобилност, …