mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Првиот велосипедски воз во Истра, Р.Хрватска

Истра го доби првиот велосипедски воз, ќе сообраќа секој ден на релација Пула-Бузет
Ова е реновиран воз кој може да прими до 22 велосипеди, а по потреба и повеќе

Возот би сообраќал секој ден на релација Пула-Бузет, цената на билетот ќе биде редовна како и за другите линии, а на возот ќе има посебна табла дека е прилагоден за превоз на велосипеди. Ова е и единствениот воз во Хрватска кој превезува велосипеди.

Се е финансирано од фондовите на Европската Унија, поточно од проектот Икарус вреден 2,2 милиони евра, кој е кофинансиран од програмата Интеррег В-А Италија – Хрватска. Хрватскиио патнички превоз учествуваше во уредувањето на возот, со кој се поттикнува новиот туристички концепт на полуостровот „Истра велосипед и воз“, со 220 илјади евра, а Агенцијата за развој на Истар (ИДА) издвои 180 илјади евра. Промоцијата на возот и новите транспортни и туристички услуги ќе ги врши Истарската развојна туристичка агенција..

Целта на овој проект било да се поврзе крајбрежјето со внатрешноста и да се најде прифатлива форма на транспорт. Ова преставува интегриран транспорт кој ќе влијае на емисиите на стакленички гасови. До крајот на 2023 година во превозот на патници Хрватски Железници ќе бидат испорачани 33 нови електрични возови, од кои три се веќе испорачани. Истарската железница од националниот план за закрепнување и отпорност, превозот на патници HŽ ќе склучи договор и ќе набави два прототипа на батериски возови со цел да се поттикне еколошката употреба на транспортот, До крајот на 2027 година се очекува обнова на возниот парк и пругата за да можат да профункционираат нови модерни возови и во оваа област.

Една од ефикасните мерки за развој на Хрватската железница е и мерката за бесплатен превоз на учениците од основно и средно образование низ региони во Хрватска.

Оригиналниот текст може да го прочитате ТУКА

Check Also

21 октомври денот кога е роден планинскиот велосипедизам

21 октомври 1976 година е датумот кога се случила Repack Race првата трка од овој, …