mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video

Прегазен велосипедист во Скопје, остра реакција од велосипедската заедница

Вчера ( втроник, 13.07.2021) во 10:30 часот на булевар „Кочо Рацин“, патничко возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Е.С.(20) од село Батинци, скопско, удрило во велосипед, управуван од Б.Љ.(54) од Скопје.

По незгодата велосипедистот бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде од страна на лекар била констатирана смрт. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

НА ОВАА ВЕСТ СКОРО И НИКОЈА ДА НЕ РЕАГИРА, СО ИСКЛУЧОК НА ВЕЛОСИПЕДСКАТА ЗАЕДНИЦА, ПОТОЧНО ГРУПАТА #НаТочак , во која се вели:

Убиствата во сообраќајот како добар ден!

Велосипедист бил убиен денес на пешачки/велосипедски премин на бул.Кочо Рацин!

Сочувство до семејството. 🙁

Нивната тага ништо нема да може да им ја надомести.

Но нашата надеж дека во овој град и држава можеме да чекориме и возиме велосипед по пропишани патеки без страв дека ќе бидеме убиени може да ни ја вратат институциите или да ја намалуваат и натаму системски!

Нашите барања се многу скромни!

‼Сакаме Градоначалник на Град Скопје кој после секој изгубен живот во сообраќајот ќе најавува нова порадикална мерка во инфраструктурата, дизајнот на улиците и семафорскиот систем која ќе гарантира поголема безбедност.

‼ Сакаме Министер во Министерство за внатрешни работи кој после секој изгубен живот во сообраќајот ќе најавува нова порадикална измена на Законот за безбедноста во сообраќајот и порешителна акција од полицијата против прекршителите.

‼ Сакаме Обивнителство кое правилно ќе ги квалификува овие злодела и нема да го привилегира неодговорното управување со 2-тонско возило како активност во која е дозволено да се греши. Одговорноста е еднаква како при управување со оружје.

‼ Сакаме Суд кој нема веќе да досудува условни казни за убијци.

‼ Сакаме новинари кои нема веќе да ги користат термините “незгода“ и “несреќа“ туку „убиство“ или барем „удар“/„судир“.

Не се работи за гребнатинки и во 99% случаи не се работи за случки вон човекова контрола.

Во конкретниот напис добро е што се користи активна, а не пасивна реченица, реченица со одговорен субјект („го прегази 20-годишник“, наместо “беше прегазен од автомобил“).

Конкретната возраст и пол на возачот исто така е добро што е нагласена, зашто тоа е група со која се работи на посебен начин, каков што сакаше да пренесе сообраќајниот психолог Ралф Рисер кога беше во Скопје, но не беше баш најсериозно сфатен од одговорните тука.

Овие барања се скромни и реални.

Луксуз е да продолжи губењето животи и да се третира со истата лежерност!

‼ Правда за Б.Љ.(54), безбедност за сите!

Во град не прифаќаме толеранција на жртви од сообраќај, од остварување на базичното право на движење, над НУЛА.

Во населени места со соодветни брзини, инфраструктурни промени и полициска контрола бројот на жртви МОЖЕ И МОРА да се сведе на НУЛА.

Не прифаќаме ништо помалку од ВИЗИЈА НУЛА (Vision Zero) како дел од програмите за локални избори.

КАКО ЗДРУЖЕНИЕ, ЉУБИТЕЛИ НА ВЕЛОСИПЕДИЗМОТ ЈА ПОДДРЖУВАМЕ ГРУПАТА #НаТочак и 100% ја поддржуваме секоја напишана реченица во оваа нивна објава.

ЗА ЦЕЛОСНА ЗАШТИТА НА ВЕЛОСИПЕДИСТИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ!!!!!

*Дел од текстот е превземен од порталот „Кајгана“. Линк до целосниот текст ОВДЕ

Check Also

Истибања тоур 2021

#ПатувамеНизМакедонија #СоТочакНизМакедонија Во период кога есента полека преминува во зимо, кога температурите знаат да паднат …