Sava Bistra Adventure 2017

Изминатиот викенд возевме низ еден до најубавите  предели на Македонија, учествувајки на тродневен настан Sava Bistra Adventure 2017, во организација на „Прв до Врв“ 0д Скопје.     Тресонче беше централно место на настанот, место...

Крушево низ корија – сезона III

Изминатиот викенд низ Крушевските шуми се одржа еден од најинтересните ooutdoor фестивали во Македонија- „Крушево низ корија“ ,по трет пат.     Преку 250 вљубеници на убавото Крушево, на планинскиот велосипедизам и на планинарењето го...

Македонски велосипедисти ја возеа Via Adriatica во должина од 1337km

    Македонски велосипедисти – рекреативци и авантуристи возеа 11 дена со велосипед по јадранското приморје. Започнувајќи од Љубљана Mar Tina, Vojislav Gusevski, Горан Величковиќ и Blagoja вчера пристигнаа во Охрид со што ја завршија 1337 километарската приморска тура ViaAdriatica . До Дубровник беа придружувани од...

Велосипедска експедиција ги поврза трите Илиндена со велосипед

Четворочлена Македонска експедиција составена од Слободан Трајковски – Касандар, Марио Шаревски, Васко Русевски и Бојан Диковски од 27.07. до 03.08. во чест на трите важни историски настани од македонската историја кои се случиле на 2...

велосипедите на Tour de France 2017

Да ги погледнеме моќните машини кои се возат на Tour de France 2017…..Specialized, Trek, Giant, Canyon, Colnago и многу повеќе. Сите 18 тимови од  World Tour teams се автоматски поканети, и секако, неколку со wildcards: Cofidis,...

Најголемиот велосипедски циркуз го отвори своето 104-издание

Најголемиот и најспектакуларниот велосипедски tour на светот  „Tour D’ France“ стартуваше по 104-ти пат. Оваа година трката започнува во Дизелдорф, Германија со поединечен хронометар, а ке заврши во Париз, на Шанзелизе на 23 јули...

Мистичната Беласица и нејзините убавини

Ја шетавме Беласица викендов. Онака ќеифски, два дена. Толку колку што екипата на „ВК Актив“ од Струмица  (домаќините) ни организираа една убава МТБ и планинарска авантура.    Стартот од Смоларските водопади, сабота пладне. Полека...

Tour D’ Галичица 2017- со наши зборови

Најавите на лошата временска прогноза не не спречија да ја извозиме една од нај колоритните, најживописни тури во Македонија…Tour De Galicica 2017, туку напротив, не мотивираше и со нетрпение чекавме да се означи стартот...

Го допревме и Сонцето ,а сигурно ги допревме и Срцата на сите кои беа на #АлШар2017

„Можеби не го допревме Сонцето ,но сигурно го допревме Срцето #АлШар2017 “  Беше една од најспоменуваните реченици овие три дена на најдобриот outdoor настан во Македонија. Ние ке кажеме..  „Другари од организацијата на АлШАр…...

Едукација на дечиња од предшколска возраст за велосипедизмот

Во рамките на проектот „запознавање на дечињата со спорт“ кој се спроведува во Детската Градинка во Велес ЗГ Велес Бајкинг на нивна покана имаше големо задоволство да ги запознае дечињата од градинката од клон...